Експерт розкрив деталі щодо майбутньої вакцини / фото REUTERS

Українська вакцина від коронавірусу буде напрацьовуватися не на людських клітинах, як це робиться в більшості розробок, а на клітинах дріжджів. А перевірку ефективності здійснюватимуть на трансгенних мишах, які мають людський рецептор. Після цього в разі успішних випробувань вакцину почнуть тестувати на добровольцях. 

Читайте такожЗеленський готовий випробувати на собі українську вакцину від COVID-19 у разі успішних досліджень

Про це в ефірі телеканалу "Україна 24" заявив львівський вчений, директор інституту біології клітин Національної академії наук Андрій Сибірний, який отримав грант від Національного фонду досліджень України в 10 млн гривень на створення вакцини від коронавірусу.

"Вакцина буде являти собою два поверхневих білки вірусу, тобто корони вірусу. Але вони будуть напрацьовуватися не на людських клітинах, як це робиться в більшості розробок, а на клітинах дріжджів, тому що дріжджі дуже швидко ростуть, і середовище для їх культивування дуже дешеве. Ми сподіваємося, що наша вакцина буде конкурентною", - сказав він.

Вчений розповів про процес розробки вакцини.

"У нас є календар робіт. Зараз ми замовили синтетичні гени, які кодують ці два білки корони вірусу. Їх синтезують в Німеччині, через два тижні ми повинні їх отримати та будемо конструювати вектори, плазміди, які ми будемо вводити в хромосоми дріжджів, і дріжджі почнуть синтезувати, крім своїх білків, велику кількість цих двох вірусних білків. Потім ми будемо напрацьовувати метод їх аналізу, очищення, оптимізації культивування продуцентів для накопичення максимальної кількості цих білків, і останній етап нашого проекту — перевірка ефективності дії вірусних білків як вакцини на лабораторних тваринах. Це трансгенні миші, які мають людський рецептор, через який коронавірус проникає в клітину", - пояснив Сибірний.

За його словами, в разі успішності проекту почнеться етап вакцинації добровольців та інші стадії клінічних досліджень. "Але цей наш проект закінчується на лабораторних тваринах в кінці наступного 2021 року", — зазначив він.

Також Сибірний розповів, чи отримали вчені заплановані кошти на розробку вакцини.

"У нас був кошторис на 10 млн. З них 1 млн отримують колеги з Національної академії медичних наук з Києва, які будуть проводити експерименти на лабораторних тваринах, а 9 млн повинні були до нас надійти... Але вже є інформація, що отримаємо на 500 -600 тисяч менше. Це начебто тому, що проект повинен був початися 1 червня, але вже жовтень, а проект ще не почався, бо не були підписані всі документи. Думаю, в листопаді вже кошти частково прийдуть", — сказав він.

Українська вакцина від коронавірусу: що відомо

  • 20 жовтня президенту Володимиру Зеленському представили результати доклінічної фази дослідження українського кандидата у вакцини проти COVID-19.
  • Розробники представили главі держави результати доклінічної фази дослідження оригінального українського кандидата у вакцини. Ці дослідження тривали шість місяців і включають наявність нейтралізації вірусу COVID-19 у культурі інфікованих клітин людини. Цей кандидат оригінальної української вакцини створюється на основі унікального підходу.
  • Один з розробників – міжнародний експерт у галузі охорони здоров’я та епідеміології, доктор медичних наук Михайло Фаворов – заявив, що нинішня розробка дає змогу припустити, що майбутній препарат допоможе боротися і з новими видами коронавірусних інфекцій, які постійно мутують. Він назвав дуже позитивним фактом те, що досі в Україні не було стрибка летальності у порівнянні зі зростанням кількості хворих.
  • Зеленський в інтерв'ю українським телеканалам, яке вийшло 22 жовтня, зазначив, що вакцина буде унікальною.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram