Переважна більшість респондентів вважають, що коронавірус був штучно розроблений у Китаї / фото УНІАН

Кожен третій опитаний громадянин України вважає, що новий коронавірус спеціально розробили і навмисно поширили у світі для зменшення чисельності населення чи завдання шкоди окремим країнам.

Про це йдеться у соціологічному дослідженні Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного з 31 травня до 4 червня 2020 року.

Зокрема, респондентів просили обрати, з яким з трьох тверджень щодо походження коронавірусу і його поширення у світі вони згодні в більшій мірі. Також респонденти могли назвати свій варіант.

Відео дня

Читайте такожПонад половина українців вважають себе європейцями – опитування

Так, найбільше респондентів – кожен третій, 36,7% – обрали варіант, що коронавірус був «спеціально розроблений і навмисно поширений у світі для зменшення чисельності населення та/чи завдання шкоди окремим країнам». Ще 29,3% обрали варіант, що коронавірус «зроблений штучно у лабораторії, але його поширення у світі було випадковістю». Таким чином, 66% респондентів обрали один з двох варіантів, який означає штучне походження коронавірусу. 17,6% опитаних обрали варіант, що коронавірус з’явився природним шляхом і потім поширився на світ.

Також 12,7% не змогли відповісти, а 3,7% обрали б інші варіанти.

Окрім того, респондентам, які обрали варіант про штучне походження, але випадкове поширення у світі, ставилося додаткове запитання про те, в якій країні був штучно зроблений коронавірус? Запитання ставилося у відкритій формі, тобто респонденту варіанти відповідей не пропонувалися. Переважна більшість респондентів (70,2%) вважають, що коронавірус був штучно розроблений у Китаї. Ще 5% назвали США, 2,8% – Росію. Інші країни називалися рідше. Також 20% не змогли відповісти.

Водночас, респондентам, які обрали варіант «коронавірус був спеціально розроблений і навмисно поширений у світі для зменшення чисельності населення та/чи завдання шкоди окремим країнам», ставилося додаткове запитання про те, хто відповідальний за розробку і навмисне поширення коронавірусу? Так, половина респондентів (49,4%) не змогли відповісти на запитання. 26,1% вважають, що Китай відповідальний за розробку і навмисне поширення коронавірусу. Далі йдуть США (10,9%), Росія (4%) і світова влада (1,6%). Інші відповіді називалися рідше.

При цьому серед виборців президента Володимира Зеленського 35,8% вважають, що коронавірус був спеціально розроблений і навмисно поширений у світі; 31,6% - коронавірус був зроблений штучно у лабораторії, але його поширення у світі було випадковістю; 19% - коронавірус з'явився природним шляхом. Ще 11% опитаних не змогли відповісти, а 2,6% - мали інші варіанти.

Читайте такожМайже 70% українців вважають себе щасливими - опитування

Серед виборців колишнього президента Петра Порошенка 34,1% вважають, що коронавірус був створений штучно у лабораторії; 27,9% - що коронавірус з'явився природним шляхом; 20,3% - що коронавірус був спеціально розроблений і навмисно поширений у світі. Ще 15,4% не змогли відповісти, а 2,2% мали інші варіанти.

***КМІС провів опитування методом CATI (телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера, computer-assistedtelephoneinterviews) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України. До вибірки не включаються території, які тимчасово не контролюються владою України - АР Крим, окремі райони Донецької та Луганської областей. В ході опитування проведено 2000 інтерв'ю.

Статистична похибка вибірки (з ймовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує: 2,2% для показників, близьких до 50%, 2,1% — для показників, близьких до 25%, 1,4% — для показників, близьких до 10%.