Чи потрібно робити ПЛР-тест і самоізольовуватись, якщо ви контактували із інфікованим COVID-19 / фото REUTERS

Лікар-інфекціоніст, заступник директора Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Ігор Берник пояснив, хто вважається контактною особою інфікованої коронавірусом людини, а також, що робити, якщо ви безпосередньо спілкувались з хворим на COVID-19.

Читайте такожУ МОЗ затвердили новий протокол лікування COVID-19

Коронавірус: хто є контактною особою

"Це особа, яка за дві доби до та 14-ть діб після появи симптомів у хворого мала прямий фізичний контакт з ймовірним або підтвердженим випадком COVID-19, перебувала в зоні хворого під час кашлю, чи доторкалася руками до його використаних серветок, а також контактувала з хворим на відстані до одного метру протягом 15 хвилин і більше, за умови не використання відповідних засобів захисту або з підозрою щодо неправильного їх використання", - розповів Ігор Берник на своїй сторінці у Facebook.

Відео дня

Також за словами лікаря, контактною особою вважається та людина, яка перебувала у закритому приміщенні, наприклад, в аудиторії, кімнаті для засідань, чи залі очікування із хворим на COVID-19 протягом 15 хвилин і більше на відстані менше одного метру.

"Інші випадки, які при ситуаційному аналізі мають ризики щодо інфікування COVID-19, наприклад: проживання в одному домогосподарстві з ймовірним або підтвердженим випадком COVID-19, контакти в закритих закладах чи закладах з високим ризиком інфікування, таких, як хостели, пункти для тимчасового проживання, заклади пенітенціарної служби, громадський транспорт, інші місця та ситуацїї зі скупченням людей", - додав медик.

Що робити, якщо ви контактували з хворим на COVID-19

Лікар пояснив, що робити, якщо у вас відбувся контакт з інфікованою людиною.

"Контактні особи підлягають самоізоляції на 14 днів від останнього контакту із підтвердженим, або ймовірним випадком, та завершують самоізоляцію без додаткових лабораторних досліджень", - каже Ігор Берник.

Лікар-інфекціоніст зазначає, що контактні особи можуть припинити самоізоляцію, якщо отримали негативний результат ПЛР-тесту на коронавірус, який здали не раніше 8-го дня, від моменту останнього контакту з хворим на COVID-19.

"Для моніторингу самоізоляції використовується електронний сервіс "ВДОМА" Єдиного державного вебпорталу електронних послуг. З метою перевірки наявності симптомів за контактними особами встановлюється моніторинг стану здоров'я шляхом побутових візитів, онлайн або телефоном", - розповідає лікар.

Будь-яка контактна особа, яка захворіла і відповідає визначенню випадку COVID-19, стає підозрюваною і повинна бути протестована, додає медик.

Симптоми коронавірусу: що робити

Якщо після контакту з хворим на COVID-19 у вас з’явилась слабковиражена симптоматика COVID-19, то в такому випадку сімейний лікар направляє на проходження лабораторного обстеження методом ПЛР на COVID-19, пояснює Ігор Берник.

"У випадку отримання позитивного результату тесту на COVID-19, або в разі не проходження тестування, пацієнт має самоізолюватись мінімум на 13 днів від дня появи симптомів. Хворий повинен суворо дотримуватися респіраторної гігієни і етикету кашлю (в тому числі щодо носіння медичної хірургічної маски, гігієни рук та фізичного дистанціювання, у випадках коли самоізоляція неможлива", - наголошує лікар.

Також хворий повинен уникати спілкування і будь-яких контактів із особами із групи ризику розвитку тяжких ускладнень.

COVID-19: хто є у групі ризику

"Люди, які є в групі ризику щодо розвитку ускладнень: тяжкі хронічні захворювання легень і серцево-судинної системи; ниркова недостатність; імуносупресивні стани (первинний і вторинний імунодефіцити), тяжкі алергічні захворювання або стани, аутоімунні захворювання", - пояснив лікар.

Контактні особи з групи ризику розвитку тяжких ускладнень підлягають обов'язковому лабораторному обстеженню методом ПЛР, якщо вони контактували з пацієнтом із слабко вираженою симптоматикою COVID-19.

"У випадку отримання позитивного результату та відсутності необхідності в стаціонарному лікуванні, повторне тестування не проводиться. Пацієнт має самоізолюватись на 13 днів від дня появи симптомів", - зазначив медик.

Якщо контактна особа, перебувала в тісному контакті в межах одного метра з хворим на коронавірус протягом 15 і більше хвилин, але симптоми коронавірусної інфекції відсутні, то ПЛР-тест не призначається. Його рекомендовано пройти тільки тим людям, які входять до групи ризику розвитку тяжких ускладнень, пояснює Ігор Берник.

"Негативний тест лабораторного обстеження методом ПЛР не означає, що у особи пізніше не розвинеться інфекційний процес і йому не потрібно продовжувати перебувати в самоізоляції", - зауважив лікар.

Коронавірус в Україні: що варто знати