Випускники ризикують потрапити в армію, так і не дійшовши до університетів / УНІАН

В Україні цього року весняний призов до Збройних сил перенесли на літо, а вступну кампанію відтермінували на липень-серпень. В результаті юнаки, які щойно завершили школу, почали отримувати повістки з військоматів. Дехто з них зтикається з неможливістю поступити до вишу через призов до армії.

Читайте такожУ Міносвіти розповіли, як діти будуть відвідувати школу з 1 вересня

Про це йдеться в матеріалі ТСН. Наголошується, що профільні міністерства обіцяли не забирати цьогорічних вступників до армії. Випускників цього року мали б призивати лише за бажанням і письмовою заявою.

Відео дня

До журналістів почали надходити звернення від батьків абітурієнтів, які тільки у серпні мають складати ЗНО, але вже на липень отримали повістки.

Так, батько 18-річного вступника з міста Коростишева Житомирської області написав журналістам, що його сина призвали на службу, хоча він щойно випустився з коледжу і має намір вступати до вишу. Перед випускними іспитами йому видали обхідний лист, в якому юнак мав обійти всі інстанції в коледжі. Зокрема - поставити печатку у військкоматі. Все б нічого, якби не призовний вік і продовжена через коронавірус наказом президента до 31 липня призовна кампанія.

2 червня юнак пішов до військкомату за тим, щоб поставити печатку в обхідний лист. Побачивши такого кандидата, там одразу ж відкрили його справу, відправили на медичну комісію при військкоматі і вручили повістку, згідно з якою він має  з'явитися до військкомату 7 липня для відправки у війська. Парубок має складати ЗНО лише у серпні, під час додаткової сесії.

За словами батька 18-річного вступника, на початку року він надав військкомату документ з коледжу про те, що він дійсно навчається в коледжі до 30.06.2020, що давало йому право отримати відтермінування від призову до осені.

"Не дивлячись на це, його не випускали з будівлі військкомату поки він не поставив підпис в журналі про те, що отримав повістку. На всі заяви сина про те, що він буде далі вчитися і мої телефонні розмови з представниками військкомату ми отримували одну відповідь: "Ми діємо в рамках чинного законодавства". Свої дії вони виправдовували, посилаючись на Наказ Президента про продовження призовної кампанії до 31.07.2020 р.", - зазначив батько хлопця.

Він також додав, що у військкоматі вимагають документи від органів або закладів освіти, які підтверджують те, що юнак буде продовжувати навчання. Однак таких документів, окрім запрошення на ЗНО, наразі немає і не можу бути, оскільки коледж хлопець вже закінчив, а вступити до університету ще не встиг.

Зазначається, що на початку червня на той час виконувачка обов'язків очільниці Міносвіти Любомира Мандзій заявила, що цього літа через відтермінування вступної кампанії у зв'язку із пандемією COVID-19 випускників навчальних закладів не будуть призивати до армії. А у МОН навіть є про це домовленість з Міноборони.  

Однак на практиці, ця домовленість не діє. Журналісти ще раз звернулись з відповідним питанням до МОН. У відомстві у відповідь на запит повідомили:

"МОН звернулося до Міністерства оборони України для розгляду питання щодо можливості надання відстрочки від призову на строкову військову службу до завершення основної фази вступної кампанії 2020 року для осіб, які бажають здобути наступний рівень освіти, зокрема вищої. До прикладу, вступників для здобуття ступеня бакалавра/магістра та ступеня доктора філософії. Міністерство оборони України проінформувало про те, що "з метою забезпечення конституційних прав на здобуття освіти громадянам, які закінчують навчання у закладах освіти у червні-липні поточного року, керівництвом Збройних Сил України опрацьовано та доведено відповідні вказівки органам військового управління щодо надання рекомендацій головам призовних комісій всіх рівнів стосовно порядку надання громадянам України відстрочки від призову на строкову військову службу для здобуття наступного ступеня освіти за частиною п'ятнадцять статті 17 ЗУ "Про військовий обов’язок і військову службу"".

Своєю чергою Міноборони ще 3 червня на своєму сайті опублікувало роз'яснення Головного управління персоналу ГШ ЗСУ з питань призову на строкову військову службу випускників закладів освіти 2020 року та осіб, яким не виповнилося 20 років.

У документі зокрема йдеться про те, кому надається відстрочка від призову, а також зазначається: рекомендувати головам обласних та Київської міської призовних комісій, за поданням районних (міських) призовних комісій, надавати (за письмовими заявами призовників) відстрочки від призову за частиною п’ятнадцятою статті 17 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" до 01.10.2020 року громадянам України: 

для здобуття наступного ступеня освіти;

віком 18-19 років (відповідно до пункту 5 розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.02.2020 № 179-р (із змінами), яким визначено, що призов громадян України віком 18-19 років проводиться за їхнім бажанням (за письмовою заявою).

У Сухопутних військах України, яким і підпорядковуються комісаріати на місцях кажуть, що з постановою Кабміну і рекомендаціями згідні, але не все залежить від них. Мовляв, рішення по кожному окремому призовнику ухвалює колегіальний орган - призовна комісія. До її складу входить військовий комісар, а головує представник міської, або райдержадміністрації, якій врешті комісія і підпорядковується.

"Військовий комісар може 10 разів сказати комісії, що можливо призивати (прим. до 20 років) не потрібно, тому що не має письмової заяви, але рішення органу буде інше", - пояснює в коментарі ТСН начальник відділу комплектування рядовим сержантським складом та призову штабу командування ЗСУ Сухопутних військ полковник Микола Качаненко.

Цікаво те, що не існує регламентованого переліку документів для вступника, який точно дозволить розраховувати на відстрочку. Тобто рішення "служити чи навчатися" врешті ухвалюють на власний розсуд. 

"У законі немає такої причини, що "бажаю вступити у вищий навчальний заклад", тому призовні комісії розглядають кожну людину індивідуально. Переліку документів, які підтверджують бажання людини вступити, ніде не визначено, кожна призовна комісія може визначити його сама", - продовжив Качаненко.

Рішення призовної комісії можна оскаржити, якщо в ньому є очевидні порушення, як наприклад невиконання того ж самого розпорядження Кабміну. Зробити це можна двома способами:

- звернутися до обласної призовної комісії;

- або йти до суду.

Військові визнають, що через незвичний період призову, велику роль почав відігравати людський фактор, а комісії на місцях далеко не завжди поспішають виконувати рекомендації з Києва.